تبلیغات
معرفی باحال ترین تکنولوزی ها - سلاح ویژه IBM برای نابودی باکتری های مقاوم به دارو
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
معرفی باحال ترین تکنولوزی ها


بیوفیلم ها (گروهی از میکروارگانیسم ها که به یک سطح می چسبند) می توانند یک مشکل واقعی در سلامت و درمان باشند. هنگامی که باکتری ها به شکل بیوفیلم در می آیند، به دلیل تراکم بالای سلول ها، درمان آنها کار مشکلی خواهد بود. اما اکنون IBM ماده جدیدی را خلق کرده که می تواند بیوفیلم هایی چون پلاک ها و باکتریهای مقاوم به دارو را در هم بشکند و بدون آسیب به سلول های انسانی، آنها را نابود کند. 

IBM Research و انستیتو زیست-مهندسی و نانوتکنولوژی یک ژل حلال در آب ضد میکروبی تولید کرده اند که دارای قابلیت جذب بسیار بالایی بوده و از پلیمرهای صنعتی تولید می شود. این ژل می تواند در تماس با بیوفیلم های باکتریایی آنها را نابود کند. آی بی ام می گوید که این ژل در نابودی بیوفیلم ها ۱۰۰ درصد موثر عمل کرده است. این ژل با گرم شدن در دمای بدن فعال شده و همچنین تجزیه پذیر و غیر سمی است. 

عکس زیر نشان دهنده نحوه تاثیر این ژل است. عکس سمت چپ یک بیوفیلم سالم و بالغ است. عکس سمت راست هم همان بیوفیلم را پس از استفاده از ژل نشان می دهد. آبی بزرگ می گوید تعداد سلول های باقی مانده هم، به دلیل از هم گسیختگی غشاء سلولی شان، مقاومت و پایداری چندانی ندارند.


این ژل کاربردهای ساده و مشخصی در پزشکی خواهد داشت و به گفته آی بی ام، کارکنان بخش درمان می توانند از آن برای کاهش تهدیدات سلامتی و آلودگی ها استفاده کنند. برای مثال، بیوفیلم ها به سرعت روی کاتاترها تشکیل شده و رشد می کنند. لذا باید مرتبا آنها را تعویض کرد. اما با پوشاندن کاتاتر با ژل جلوی تشکیل بیوفیلم گرفته می شود و ریسک عفونت تا حد زیادی کاهش می یابد. لذا می توان در دوره های زمانی طولانی تری آن را تعویض کرد. 

آی بی ام می گوید تولید این ژل از طریق فرآیندهایی انجام پذیرفته که بیشتر در تولید صنعتی نیمه رساناها استفاده می شوند. این ژل یکی از محصولات برنامه نانو پزشکی آی بی ام است. این شرکت از چهار سال پیش تصمیم گرفت تا راه هایی بیابد که تحقیقات ده ها ساله و گنجینه عظیم پتنت هایش را برای بهبود علم پزشکی به خدمت گیرد.

منبع: نارنجی درباره وبلاگ
این وبلاگ برای بالا بردن سطح دانستنی های شما ایجاد شده تا شما را به یک منبع اطلاعاتی کامل تبدیل کنه

با تشکر:علیرضا روح اللهی
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به کدام یک از موضوعات زیر علاقه دارید ؟نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :در این وبلاگ
در كل اینترنت
User
دریافت کد

فارسی دانلود | دانلود رایگان
آگهی رایگان
ابزار رایگان وبلاگ
مدل

قالب وبلاگ