تبلیغات
معرفی باحال ترین تکنولوزی ها - مریخ نورد Opportunity: وجود آب آشامیدنی در گذشته های سیاره سرخ
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
معرفی باحال ترین تکنولوزی هامریخ نورد Opportunity حتی ۱۰ سال پس از آغاز سفر افسانه ای خود بر سطح این سیاره همچنان به کشفیات مهم و هیجان انگیزش ادامه می دهد. البته این کاوشگر پس از آنکه در سال ۲۰۱۱ همزاد خود Spirit را در سیاره سرخ از دست داد، به کندی کارش را ادامه می دهد و تنها در دهانه آتشفشانی Endurance به گشت و گذار می پردازد. 

اما با وجود همه کم کاری ها، نمونه های بررسی شده از قدیمی ترین سنگی که تا به حال مورد تجزیه و تحلیل قرا گرفته، نشان از وجود آب آشامیدنی در گذشته های مریخ دارد. Opportunity نوعی ماده معدنی رُسی را در این سنگ مشخص کرده که تنها در حضور آب طبیعی (همانند آب موجود در زمین) شکل می گیرد. 

استیو اسکویرز از محققین پروژه Opportunity اشاره می کند این کاوشگر قبلا مایعات دیگری را یافته بود که از نظر شیمیایی می توانستند به عنوان آب توصیف شوند، اما این نمونه ها بیشتر به اسید سولفوریک نزدیک بودند. 

جالب اینجا است که مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) هم به تازگی شواهد مشابهی از آب طبیعی را در دهانه آتشفشانی Gale پیدا کرده است. اسکویرز می گوید: 

این واقعا برای من قابل توجه و جذاب است که چگونه داستان در دهانه آتشفشانی Gale و Endurance به یک صورت روایت شده و یکسان پیش رفته است.
اگر چه شرایط بیابانی مریخ دیگر آبهای مریخ را اسیدی کرده، اما یافته های فعلی این تئوری را تقویت می کنند که مریخ زمانی قابل سکونت بوده است. آیا این کاوشگران کوچک و پرتلاش بالاخره روزی نشانه های حیات را در این سیاره مرموز خواهند یافت؟


منبع: نارنجی درباره وبلاگ
این وبلاگ برای بالا بردن سطح دانستنی های شما ایجاد شده تا شما را به یک منبع اطلاعاتی کامل تبدیل کنه

با تشکر:علیرضا روح اللهی
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به کدام یک از موضوعات زیر علاقه دارید ؟نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :در این وبلاگ
در كل اینترنت
User
دریافت کد

فارسی دانلود | دانلود رایگان
آگهی رایگان
ابزار رایگان وبلاگ
مدل

قالب وبلاگ